Przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce wobec wojny w Ukrainie w 2022 roku (w kontekście nauczania społecznego Kościoła katolickiego o wojnie i pokoju)
DOI:
https://doi.org/10.24917/20813333.30.7Słowa kluczowe:
kościół katolicki w Polsce, nauczanie społeczne kościoła katolickiego, problematyka wojny i pokoju w nauczaniu społecznym kościoła katolickiego w PolsceAbstrakt
Zasadniczym celem artykułu jest opis i analiza wypowiedzi oraz działań Kościoła katolickiego w Polsce wobec wojny w Ukrainie w 2022 roku. Przedmiotem analizy były zarówno publiczne wypowiedzi hierarchów Kościoła katolickiego jak i działania wspólnot katolickich na rzecz pomocy uchodźcom w Polsce oraz aktywność i pomoc na terenie Ukrainy. Problematyka wojny i pokoju zajmuje ważne miejsce w nauczaniu społecznym Kościoła katolickiego. Ważną kwestią było zatem uzyskanie odpowiedzi na pytanie na ile wypowiedzi i postawy przedstawicieli Kościoła katolickiego w Polsce były zbieżne z podstawowymi założeniami nauczania społecznego Kościoła katolickiego odnoszącymi się do problematyki wojny i pokoju oraz z wypowiedziami papieża Franciszka. W oparciu o analizę można stwierdzić, że przedstawiciele hierarchii Kościoła katolickiego w Polsce a zwłaszcza wspólnota wiernych w sposób zdecydowany wyrazili swoje potępienie wobec agresji Rosji oraz wszechstronnie i w różnorodny sposób zaangażowali się w pomoc stronie zaatakowanej.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Redakcja przyjmuje do druku teksty oryginalne, wcześniej niepublikowane. Treść czasopisma jest dostępna na licencji Creative Commons (CC-BY-NC-ND 3.0 PL)
Licencja ta zezwala na wykorzystanie materiałów opublikowanych w czasopiśmie w celach niekomercyjnych np. komentarza, krytyki, informacji, archiwizacji, nauczania lub prowadzenia badań, z poszanowaniem aktualnie obowiązującego prawa autorskiego (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 z poźn. zm.). Zgodnie z wymogami licencji, konieczne jest dokładne podanie źródła cytowania lub parafrazowania oraz zachowanie tekstu w oryginalnej postaci (zakaz tworzenia utworów zależnych).