Skutki konfliktu w Ukrainie dla Afryki w zakresie głodu i perspektyw wzrostu migracji

Autor

  • Patrycja Lipold Akademia Sztuki Wojennej https://orcid.org/0000-0002-9965-7138
  • Marian Kopczewski Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki

DOI:

https://doi.org/10.24917/20813333.30.13

Słowa kluczowe:

Ukraina, Afryka, konflikt, rynek zbóż, eksport, głód, migracja

Abstrakt

Wojna na Ukrainie powoduje zaburzenia łańcuchów dostaw i wzrost cen żywności na świecie. W krótkiej perspektywie nie powinna zagrażać światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu, choć stawia w trudnej sytuacji szczególnie kraje rozwijające się, sprowadzające dotychczas kluczowe produkty z Ukrainy. Zmniejszenie importu z tego państwa można zrównoważyć zwiększeniem dostaw z rezerw innych państw. Sytuacja stanie się poważna, jeśli eksport żywności zatrzyma Rosja lub sankcje uniemożliwią transakcje z tym państwem. Największe problemy sprawi jednak przedłużająca się wojna na Ukrainie. Utrudni ona obsianie pól i zmniejszy kolejne zbiory, co może wpłynąć na utrzymanie wysokich cen. Ukraińskie ministerstwo rolnictwa szacuje, że do obsiania na wiosnę nadaje się 80% dotychczas wykorzystywanych pól uprawnych. Jeśli wojna będzie eskalować, areał ten będzie dalej ograniczany.
Wyzwaniem dla państw rozwijających się stanie się dalszy wzrost cen żywności. Może to prowadzić do pogorszenia ich sytuacji gospodarczej (m.in. wzrostu inflacji i zadłużenia) oraz zwiększenia liczby osób żyjących w ubóstwie, niedożywionych i umierających z powodu głodu. Efektem tego będzie destabilizacja państw (przykładem mogą być protesty w Libanie, Peru czy na Sri Lance) i presja migracyjna. Wyzwaniem staje się też zapewnienie funkcjonowania pomocy humanitarnej.
Mając powyższe na uwadze celem artykułu jest przedstawienie wybranych krajów afrykańskich w obliczu możliwych zawirowań związanych z niedostatecznymi dostawami zboża, oraz jego wpływu na migrację. Problem badawczy wyrażony został pytaniem: Jak konflikt na Ukrainie wpływa na eksport zbóż do krajów afrykańskich oraz wynikającą z sytuacji migracją? Raport koncentruje się również na sytuacji w Syrii oraz problemach związanych z dostarczeniem pomocy humanitarnej osobom przebywającym na obszarach północno-zachodnich oraz w Iraku, jak również możliwościom powstania fali migracyjnej, ponieważ Afrykańczycy w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej mogą podjąć próby migracji w kierunku Unii Europejskiej. Metoda badawcza została oparta na modelu analityczno-empirycznym i obejmować będzie głównie metody jakościowe, w tym eksplorację pierwotnych i wtórnych dokumentów.

Pobrania

Opublikowane

2024-08-06