Wpływ upadku żelaznej kurtyny na zmiany ekonomiczno‑polityczno‑społeczne w Kazachstanie i Uzbekistanie
Słowa kluczowe:
Kazachstan, Uzbekistan, Europa, USA, transformacjaAbstrakt
Celem pracy jest przedstawienie wpływu upadku żelaznej kurtyny na przemiany gospodarcze, polityczne i społeczne w Kazachstanie i Uzbekistanie. Rozważania skupiono na udziale krajów zachodnich w procesie transformacji gospodarczej w obu krajach poprzez zbadanie wpływu ich udziału na walkę z korupcją, ograniczenie biurokracji i popularyzację społecznej odpowiedzialności biznesu. W aspekcie politycznym i społecznym zbadano wpływ Zachodu na kształtowanie się porządku prawnego dotyczącego praw i wolności człowieka i obywatela. Głównym celem artykułu jest znalezienie odpowiedzi na pytania: jakie korzyści i straty odniósł Kazachstan i Uzbekistan, decydując się na współpracę z partnerami zachodnimi po upadku żelaznej kurtyny? czy istnieje korelacja pomiędzy wprowadzanymi zmianami a rozszerzeniem współpracy z krajami półkuli zachodniej? Znalezienie odpowiedzi stało się możliwe dzięki zbadaniu kluczowych inicjatyw legislacyjnych i wysiłków liberalizacyjnych podejmowanych przez ich rządy w latach 1991-2021. Biorąc pod uwagę, co elity polityczne chciały osiągnąć podejmując takie kroki. W procesie badawczym zastosowano następujące metody badawcze: syntezę, indukcję i dedukcję oraz analizę. Umożliwiły porównanie sytuacji w obu krajach, powiązanie przyczynowo-skutkowe między danymi działaniami rządu oraz zrozumienie i wnioskowanie na podstawie podobieństw.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Redakcja przyjmuje do druku teksty oryginalne, wcześniej niepublikowane. Treść czasopisma jest dostępna na licencji Creative Commons (CC-BY-NC-ND 3.0 PL)
Licencja ta zezwala na wykorzystanie materiałów opublikowanych w czasopiśmie w celach niekomercyjnych np. komentarza, krytyki, informacji, archiwizacji, nauczania lub prowadzenia badań, z poszanowaniem aktualnie obowiązującego prawa autorskiego (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 z poźn. zm.). Zgodnie z wymogami licencji, konieczne jest dokładne podanie źródła cytowania lub parafrazowania oraz zachowanie tekstu w oryginalnej postaci (zakaz tworzenia utworów zależnych).