Negative momentum. Rok 2050 z perspektywy sytuacji ludnościowej Polski oraz Ukrainy
DOI:
https://doi.org/10.24917/20813333.30.6Słowa kluczowe:
problemy demograficzne, Polska, przyrost naturalny, Ukraina, Rok 2050Abstrakt
Napływ Ukraińców do Polski, czy to do pracy tymczasowej, czy na stałe, jest procesem postępującym (przed wybuchem wojny rosyjsko-ukraińskiej w lutym 2022 r. w Polsce przebywało 1,5 mln Ukraińców). Z perspektywy tego procesu interesujące jest spojrzenie na Polskę i Ukrainę jako na systemy, w których populacja jest jednym z zasobów. Celem tekstu jest porównanie obu krajów pod kątem rozwiązań mających na celu poprawę sytuacji demograficznej. W artykule zwrócono uwagę na procesy, które wpływają na przepływy / procesy w obrębie tego zasobu (starzenie się, migracje). Wskazane zostaną także pętle informacji zwrotnej, które mają wpływ na politykę populacyjną, a szerzej na cele polityczne stawiane przez oba kraje. Analiza systemowa zostanie wsparta analizą treści dokumentów oraz analizami określającymi wyzwania i cele stawiane przed Polską i Ukrainą.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Redakcja przyjmuje do druku teksty oryginalne, wcześniej niepublikowane. Treść czasopisma jest dostępna na licencji Creative Commons (CC-BY-NC-ND 3.0 PL)
Licencja ta zezwala na wykorzystanie materiałów opublikowanych w czasopiśmie w celach niekomercyjnych np. komentarza, krytyki, informacji, archiwizacji, nauczania lub prowadzenia badań, z poszanowaniem aktualnie obowiązującego prawa autorskiego (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 z poźn. zm.). Zgodnie z wymogami licencji, konieczne jest dokładne podanie źródła cytowania lub parafrazowania oraz zachowanie tekstu w oryginalnej postaci (zakaz tworzenia utworów zależnych).