Samorząd powiatowy w Polsce – tradycja i współczesność
DOI:
https://doi.org/10.24917/20813333.31.12Słowa kluczowe:
powiat, samorząd powiatowy, samorząd lokalny, administracja publicznaAbstrakt
W 2023 roku przypada 25. rocznica reaktywacji samorządu powiatowego w Polsce. Jednak samorząd ten ma w Polsce wielowiekowe tradycje. W artykule przedstawiono etapy przemian powiatów od XIII-XIV wieku do czasów współczesnych w kontekście ich roli w systemie administracji publicznej w Polsce oraz w zależności od potrzeb mieszkańców. Obecnie samorząd powiatowy jest elementem pośrednim w trójstopniowej strukturze samorządu terytorialnego w Polsce. Realizuje zadania publiczne o charakterze ponadlokalnym. Duża część z nich to zadania zlecone na zewnątrz w obszarze administracji rządowej. Jednym z głównych problemów od 1999 roku jest słaba pozycja ekonomiczna powiatów. W strukturze dochodów społeczeństwa dominują dotacje i subwencje otrzymywane od państwa, co czyni je ściśle zależnymi od administracji rządowej. Niezależnie od trudności, samorządy powiatowe na przestrzeni ostatnich 25 lat wykazały wiele znaczących osiągnięć w realizacji zadań publicznych, inwestycjach i budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Konieczne jest jednak wzmocnienie kompetencji i zasobów finansowych samorządu powiatowego poprzez zapewnienie mu szerszych uprawnień w zakresie dysponowania środkami publicznymi adekwatnymi do zakresu zadań.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Redakcja przyjmuje do druku teksty oryginalne, wcześniej niepublikowane. Treść czasopisma jest dostępna na licencji Creative Commons (CC-BY-NC-ND 3.0 PL)
Licencja ta zezwala na wykorzystanie materiałów opublikowanych w czasopiśmie w celach niekomercyjnych np. komentarza, krytyki, informacji, archiwizacji, nauczania lub prowadzenia badań, z poszanowaniem aktualnie obowiązującego prawa autorskiego (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 z poźn. zm.). Zgodnie z wymogami licencji, konieczne jest dokładne podanie źródła cytowania lub parafrazowania oraz zachowanie tekstu w oryginalnej postaci (zakaz tworzenia utworów zależnych).