Ukraina jako strefa wpływów Turcji i Rosji
DOI:
https://doi.org/10.24917/20813333.31.4Słowa kluczowe:
dominacja, rywalizacja geopolityczna, strefa wpływów, Rosja, podporządkowanie, Turcja, UkrainaAbstrakt
Celem poznawczym publikacji jest analiza Ukrainy jako strefy wpływów Turcji i Rosji. Celem analizy jest poszerzenie wiedzy na temat Ukrainy jako przestrzeni o znaczeniu geopolitycznym, interesów Turcji i Rosji oraz ich strategii geopolitycznych wobec Ukrainy. W artykule zweryfikowane zostaną następujące hipotezy badawcze. Po pierwsze, zarówno dla Turcji, jak i Rosji, Ukraina jest strefą wpływów. Dla Turcji o geostrategicznym znaczeniu Ukrainy decyduje przede wszystkim jej położenie w regionie Morza Czarnego. Budując silną pozycję na tym obszarze i współpracując z krajami regionu – w tym z Ukrainą – Turcy gwarantują sobie dostęp do ważnych geopolitycznie cieśnin Bosfor i Dardanele. Dla Rosjan jednak niezależna Ukraina współpracująca ze strukturami zachodnimi oznacza koniec skutecznej realizacji polityki imperialnej, której głównym celem jest podział Europy na strefy wpływów obowiązujące w okresie zimnej wojny i zbudowanie tzw. wielka Rosja. Po drugie, skrzyżowanie na terytorium Ukrainy sprzecznych interesów dwóch ważnych „graczy” geopolitycznych: Turcji i Rosji w dłuższej perspektywie wyklucza możliwość ich strategicznej współpracy, a także potwierdza znaczenie Ukrainy jako przestrzeni, nad którą rywalizacja odbywa się pomiędzy powyższymi podmiotami, a w szerszym ujęciu pomiędzy Rosją a Zachodem. W artykule przede wszystkim zaprezentowane zostanie geopolityczne znaczenie Ukrainy. Po drugie, zidentyfikowane zostaną interesy Turcji i Rosji w kontekście ich geopolitycznej rywalizacji o wpływy na Ukrainie. Po trzecie, analizie poddano strategie geopolityczne obu krajów wobec Ukrainy wraz z procesem ich realizacji.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Redakcja przyjmuje do druku teksty oryginalne, wcześniej niepublikowane. Treść czasopisma jest dostępna na licencji Creative Commons (CC-BY-NC-ND 3.0 PL)
Licencja ta zezwala na wykorzystanie materiałów opublikowanych w czasopiśmie w celach niekomercyjnych np. komentarza, krytyki, informacji, archiwizacji, nauczania lub prowadzenia badań, z poszanowaniem aktualnie obowiązującego prawa autorskiego (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 z poźn. zm.). Zgodnie z wymogami licencji, konieczne jest dokładne podanie źródła cytowania lub parafrazowania oraz zachowanie tekstu w oryginalnej postaci (zakaz tworzenia utworów zależnych).