Imigranci z Ukrainy w Polsce. Działania integracyjne na przykładzie samorządu województwa pomorskiego
DOI:
https://doi.org/10.24917/20813333.31.5Słowa kluczowe:
Gdańsk, imigracja, integracja imigrantów, polityka migracyjna Polski, UkraińcyAbstrakt
Celem artykułu jest analiza polityki migracyjnej Polski ze szczególnym uwzględnieniem polityki imigracyjnej Polski wobec migrantów z Ukrainy na przykładzie działań samorządu województwa pomorskiego. Przedstawiono zmiany w polskiej polityce migracyjnej oraz ukazano działania samorządu województwa pomorskiego mające na celu adaptację i integrację imigrantów/uchodźców z Ukrainy ze społeczeństwem polskim. W artykule postawiono tezę, że zmiany w polskiej polityce migracyjnej mają związek z problemami demograficznymi i potrzebami rynku pracy w Polsce. Kryzys migracyjny w 2015 roku wpłynął na zmiany w regulacjach prawnych ułatwiających imigrantom z Ukrainy osiedlanie się i pracę w Polsce. Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa potwierdziła otwartość Polski na przybyszów z Ukrainy. W województwie pomorskim uchwałą Zarządu Województwa Pomorskiego powołano Zespół Zadaniowy ds. Regionalnej Polityki Migracyjnej, którego zadania obejmują wymianę informacji, działania w zakresie integracji imigrantów, doświadczeń pomiędzy jednostkami samorządu lokalnego, krajowego i międzynarodowego. W Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego do roku 2030 w celu strategicznym 2 „Otwarta społeczność regionalna” – przedstawiono istotę systemowej integracji imigrantów, jednocześnie projekt „Pomorze z Ukrainą” dotyczący przeciwdziałania skutkom kryzysu wywołanego przez konflikt zbrojny na terytorium Ukrainy realizowany jest w trybie nadzwyczajnym.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Redakcja przyjmuje do druku teksty oryginalne, wcześniej niepublikowane. Treść czasopisma jest dostępna na licencji Creative Commons (CC-BY-NC-ND 3.0 PL)
Licencja ta zezwala na wykorzystanie materiałów opublikowanych w czasopiśmie w celach niekomercyjnych np. komentarza, krytyki, informacji, archiwizacji, nauczania lub prowadzenia badań, z poszanowaniem aktualnie obowiązującego prawa autorskiego (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 z poźn. zm.). Zgodnie z wymogami licencji, konieczne jest dokładne podanie źródła cytowania lub parafrazowania oraz zachowanie tekstu w oryginalnej postaci (zakaz tworzenia utworów zależnych).