Naród i państwo w publikacjach katolików świeckich na łamach tygodnika „Ład” w latach 1981-1984 (w kontekście nauczania społecznego Kościoła katolickiego)

Autor

Abstrakt

Naród i państwo w publikacjach katolików świeckich na łamach tygodnika  „Ład” w latach 1981-1984  (w kontekście nauczania społecznego Kościoła katolickiego)

Działalność polityczna oraz koncepcje ideowe prezentowane przez  środowisko katolików świeckich skupionych wokół tygodnika „Ład” w analizowanym okresie są ważnym fragmentem historii katolicyzmu społecznego w Polsce. Na początku lat osiemdziesiątych czasopismo było płaszczyzną zarówno współpracy jak i rywalizacji pomiędzy katolikami o różnych postawach politycznych. W skład redakcji wchodzili ludzie o różnych orientacjach ideowych a łamy tygodnika stały się miejscem prezentacji bardzo różnych koncepcji - między innymi widoczne  były również  próby akcentowania poglądów  działaczy o silnych przekonaniach narodowych oraz współpraca podjęta z przedstawicielami tego nurtu.  Zasadniczym celem opracowanie było wyjaśnienie w jakim zakresie w ówczesnych  okolicznościach i ograniczeniach  na łamach tygodnika „Ład” pojawiały się wartości i zasady związane z myślą narodową. W jaki sposób i jak często  o wspólnocie narodowej pisano, jak ją charakteryzowano oraz w jakim zakresie te wątki były zgodne  z nauczaniem społecznym Kościoła katolickiego. W wyniku analizy można stwierdzić, że prezentowany w wielu publikacjach sposób definiowania narodu oraz  przyjęta  perspektywa postrzegania wspólnoty  narodowej  w zasadniczych kwestiach były zgodne z koncepcjami prezentowanymi w dokumentach i opracowaniach katolickiej nauki społecznej.  Widoczne są też bardzo liczne analogie  do wizji wspólnoty narodowej prezentowanej w wypowiedziach hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce a zwłaszcza są  bliskie koncepcji prezentowanej  przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

 

Pobrania

Opublikowane

2021-12-17