Republika Czeczenii w dwie dekady po wojnie: bezpieczeństwo, gospodarka, społeczeństwo
Słowa kluczowe:
Czeczenia, konflikt zbrojny, ekonomia, społeczeństwoAbstrakt
Artykuł Republika Czeczenii w dwie dekady po wojnie: bezpieczeństwo, gospodarka, społeczeństwo opisuje pod wieloma względami, w tym społecznym, gospodarczym i bezpieczeństwa, sytuację tej małej republiki kaukaskiej wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Autor wylicza, a następnie analizuje główne paradygmaty polityki Czeczenii, podkreślając rolę i znaczenie społeczeństwa teipańskiego oraz nieformalną rolę szariatu, czyli zbioru zasad prawnych (w tym tego, co szczególnie istotne w odniesieniu do Czeczenii, prawo zwyczajowe) regulujące zachowania i zwyczaje w świecie muzułmańskim. Podkreśla rosnące znaczenie tej małej republiki zarówno w stosunkach wewnętrznych, jak i w pewnym stopniu w stosunkach międzynarodowych, czego przykładem jest udział Czeczenów w konflikcie gruzińsko-syryjskim czy Ukrainie, co jest obecnie mocno nagłaśniane przez czeczeńskich mediach społecznościowych. Zdaniem autora na uwagę zasługują osiągnięcia władz czeczeńskich w odbudowie republiki ze zniszczeń wojennych, których wyrazem było utworzenie niemal od podstaw nowoczesnej aglomeracji miejskiej w Groznym. Nie sposób jednak nie zauważyć, że wszystko to odbywa się kosztem nieprzestrzegania praw człowieka, braku poszanowania prawa Federacji Rosyjskiej, a także działań władz republiki, charakteru z nich często stanowią przestępstwa. Z drugiej strony trudno nie zauważyć, że region kaukaski nigdy w swojej historii nie był obszarem podatnym na europejskie wartości wynikające z międzynarodowych osiągnięć w obszarze poszanowania wolności i swobód obywatelskich. Pod tym względem Czeczenii daleko jest nie tylko do krajów Europy Zachodniej, ale nawet do autorytarnej Federacji Rosyjskiej. Autor publikacji Republika Czeczenii dwie dekady po wojnie: bezpieczeństwo, gospodarka, społeczeństwo zarysowuje także perspektywy dalszego rozwoju sytuacji w tej północnokaukaskiej republice oraz w jej bliższym i dalszym otoczeniu zewnętrznym, które bezpośrednio lub pośrednio dotyka zarówno Czeczenię, jak i Federację Rosyjską.
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Redakcja przyjmuje do druku teksty oryginalne, wcześniej niepublikowane. Treść czasopisma jest dostępna na licencji Creative Commons (CC-BY-NC-ND 3.0 PL)
Licencja ta zezwala na wykorzystanie materiałów opublikowanych w czasopiśmie w celach niekomercyjnych np. komentarza, krytyki, informacji, archiwizacji, nauczania lub prowadzenia badań, z poszanowaniem aktualnie obowiązującego prawa autorskiego (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 z poźn. zm.). Zgodnie z wymogami licencji, konieczne jest dokładne podanie źródła cytowania lub parafrazowania oraz zachowanie tekstu w oryginalnej postaci (zakaz tworzenia utworów zależnych).