Idea smart city jako element mechanizmów sprawowania władzy na poziomie lokalnym i regionalnym
Słowa kluczowe:
smart city, miasta inteligentne, cyfryzacjaAbstrakt
Celem artykułu jest ukazanie roli działań zaliczanych do obszaru smart city w sprawowaniu władzy na poziomie lokalnym i regionalnym. To także analiza samego obszaru smart city pozwalająca na szczegółowe zdiagnozowanie zakresu aktywności miast, których pojęcie to dotyczy. Utrzymujący się światowy trend urbanizacji i relokacji mieszkańców na rzecz większych skupisk miejskich i aglomeracji oznacza, że to przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych w coraz większym stopniu wpływają na jakość życia i skuteczność w rozwiązywaniu najpoważniejszych problemów społecznych. W dużym zakresie w procesach tych wsparciem mogą być rozwiązania oparte o nowe technologie informacyjno-komunikacyjne oraz inne, zaliczane do szeroko pojętego obszaru smart city. Nazwa ta, definiująca miasta jako inteligentne coraz częściej stanowi ważny wyznacznik w opracowywanych i realizowanych przez władze regionalne i lokalne strategiach rozwoju. Same sformułowanie „smart city” z forsowanego w początkowej fazie swego istnienia przez przedsiębiorstwa, ostatecznie zaczęło być także wykorzystywane w wytycznych kluczowych podmiotów instytucjonalnych o globalnym znaczeniu jak Organizacja Narodów Zjednoczonych czy Unia Europejska i stopniowo coraz powszechniej są one uwzględniane przez włodarzy regionalnych i lokalnych definiujących cele swojej aktywności.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Redakcja przyjmuje do druku teksty oryginalne, wcześniej niepublikowane. Treść czasopisma jest dostępna na licencji Creative Commons (CC-BY-NC-ND 3.0 PL)
Licencja ta zezwala na wykorzystanie materiałów opublikowanych w czasopiśmie w celach niekomercyjnych np. komentarza, krytyki, informacji, archiwizacji, nauczania lub prowadzenia badań, z poszanowaniem aktualnie obowiązującego prawa autorskiego (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 z poźn. zm.). Zgodnie z wymogami licencji, konieczne jest dokładne podanie źródła cytowania lub parafrazowania oraz zachowanie tekstu w oryginalnej postaci (zakaz tworzenia utworów zależnych).