Publikatory chrześcijańskie w Polsce wobec globalizacji w latach 1989-2004
DOI:
https://doi.org/10.24917/20813333.31.10Słowa kluczowe:
globalizacja, kościoły, ideeAbstrakt
Autorzy dokonali w artykule przeglądu oraz analizy stanowisk wobec globalizacji reprezentowanych przez środowiska chrześcijańskie na podstawie treści zawartych w różnych publikatorach. Przystępując do powyższej analizy, autorzy sformułowali hipotezę głoszącą, iż daję się zauważyć proces polegający na przenikaniu wiedzy z obszaru szeroko pojmowanych nauk społecznych do środowisk chrześcijańskich oraz towarzyszące mu połączenie wątków opisowych lub quasi-teoretycznych z sądami normatywnymi. Z drugiej jednak strony, wielowątkowej refleksji nad globalizacją towarzyszy w środowiskach wyznaniowych brak pogłębionych rozważań nad społecznymi i moralnymi aspektami procesów globalizacji. Dlatego też chrześcijańska refleksja wywołuje wrażenie zarówno rozległości merytorycznej, jak i powierzchowności oraz wtórności opisu. Wizje globalizacji w środowiskach wyznaniowych mają oczywiście także swoją specyfikę konfesyjną. Katolicy, wykazujący się wielonurtowym zróżnicowaniem, przyjmują zarówno otwartą postawę, dostrzegającą szanse i wyzwania związane z globalizacją, jak i zauważają szereg zagrożeń, odnoszących się zwłaszcza do kwestii związanych z wiarą i praktykami religijnymi. Protestanci wykazują zarówno zdolność do intelektualnego rozpatrywania omawianych procesów, jak i do postaw fundamentalistycznych, polegających na odrzuceniu niektórych przejawów współczesności. Prawosławie z kolei eksponuje procesy internacjonalizacji jako osadzone w historii i mające długą tradycję w chrześcijańskiej refleksji teologicznej.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Redakcja przyjmuje do druku teksty oryginalne, wcześniej niepublikowane. Treść czasopisma jest dostępna na licencji Creative Commons (CC-BY-NC-ND 3.0 PL)
Licencja ta zezwala na wykorzystanie materiałów opublikowanych w czasopiśmie w celach niekomercyjnych np. komentarza, krytyki, informacji, archiwizacji, nauczania lub prowadzenia badań, z poszanowaniem aktualnie obowiązującego prawa autorskiego (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 z poźn. zm.). Zgodnie z wymogami licencji, konieczne jest dokładne podanie źródła cytowania lub parafrazowania oraz zachowanie tekstu w oryginalnej postaci (zakaz tworzenia utworów zależnych).