Temat narodowości jako narzędzie konstruowania narracji pamięci w relacjach Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1944-1989
DOI:
https://doi.org/10.24917/20813333.30.1Słowa kluczowe:
narodowość, Polska Kronika Filmowa, narracje pamięciAbstrakt
Niniejszy artykuł ma za zadanie ukazać, jaką treść prezentowały istotne kierunki budowanych w Polsce po II wojnie narracji pamięci o innych niż polski narodach. Tekst przedstawia wyniki analiz materiałów audio-wizualnych, prezentowanych szerokiej publiczności polskiej w formie relacji Polskiej Kroniki Filmowej (PKF). W przeprowadzonym badaniu wzięte zostały pod uwagę felietony PKF zawierające opowieści na temat następujących trzech narodowości: żydowskiej, niemieckiej i czeskiej.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Redakcja przyjmuje do druku teksty oryginalne, wcześniej niepublikowane. Treść czasopisma jest dostępna na licencji Creative Commons (CC-BY-NC-ND 3.0 PL)
Licencja ta zezwala na wykorzystanie materiałów opublikowanych w czasopiśmie w celach niekomercyjnych np. komentarza, krytyki, informacji, archiwizacji, nauczania lub prowadzenia badań, z poszanowaniem aktualnie obowiązującego prawa autorskiego (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 z poźn. zm.). Zgodnie z wymogami licencji, konieczne jest dokładne podanie źródła cytowania lub parafrazowania oraz zachowanie tekstu w oryginalnej postaci (zakaz tworzenia utworów zależnych).