Polityka władzy ludowej wobec ludności ukraińskiej w Polsce w okresie 1944–1950
DOI:
https://doi.org/10.24917/20813333.30.5Keywords:
komuniści, polityka etniczna, polityka migracyjna, Polska Ludowa, przesiedlenia, Ukraińcy, Akcja "Wisła"Abstract
Celem artykułu jest analiza polityki władz komunistycznych wobec ludności ukraińskiej zamieszkującej terytorium Polski po II wojnie światowej. Koncepcje polityczne władzy ludowej dotyczące kwestii mniejszości narodowych były realizowane poprzez prowadzenie ściśle kontrolowanej przez państwo polityki etnicznej i migracyjnej. Zgodnie z ideą utworzenia państwa monoetnicznego ludność ukraińska została przesiedlona z dotychczasowych miejsc zamieszkania. Pierwsza fala deportacji Ukraińców z ziem południowo-wschodnich Polski nastąpiła na mocy porozumienia z 1944 roku w sprawie ewakuacji obywateli polskich z terytorium ZSRR i ludności ukraińskiej z terytorium Polski zawartego pomiędzy Polskim Komitetem Wyzwolenia Narodowego i Rząd Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki. Począwszy od 1947 r. ludność ukraińska była przymusowo przesiedlana na Ziemie Odzyskane w ramach zakończonej w 1950 r. Akcji „Wisła”. Autor artykułu przybliża zarówno założenia przesiedlenia, jak i koncepcje dotyczące asymilacji ludności ukraińskiej w nowych miejsca osadnictwa.
Downloads
Published
Issue
Section
License
Redakcja przyjmuje do druku teksty oryginalne, wcześniej niepublikowane. Treść czasopisma jest dostępna na licencji Creative Commons (CC-BY-NC-ND 3.0 PL)
Licencja ta zezwala na wykorzystanie materiałów opublikowanych w czasopiśmie w celach niekomercyjnych np. komentarza, krytyki, informacji, archiwizacji, nauczania lub prowadzenia badań, z poszanowaniem aktualnie obowiązującego prawa autorskiego (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 z poźn. zm.). Zgodnie z wymogami licencji, konieczne jest dokładne podanie źródła cytowania lub parafrazowania oraz zachowanie tekstu w oryginalnej postaci (zakaz tworzenia utworów zależnych).