Interes narodowej racji stanu a opinia publiczna w kontekście casusu odszkodowań wojennych od Republiki Federalnej Niemiec na rzecz Rzeczpospolitej Polskiej
DOI:
https://doi.org/10.24917/20813333.31.9Keywords:
Niemcy, Polska, opinia publiczna, racja stanu, reparacje wojenneAbstract
Głównym celem artykułu „Interes narodowej racji stanu i opinia publiczna w kontekście sprawy reparacji wojennych od Republiki Federalnej Niemiec do Rzeczypospolitej Polskiej” było zastanowienie się nad problemami definiowania pojęcia racji stanu/interesu narodowego, a także nad zasadnością używania tych terminów przez polityków w kontekście reparacji wojennych od Niemiec. Udowodniono również, że opinia publiczna ma znaczenie dla demokracji i praworządności. W związku z tym postawiono trzy hipotezy badawcze. Ogólnie rzecz biorąc, badanie potwierdziło, że współcześnie pojęcia interesu narodowego i racji stanu mogą być używane zamiennie. Jak się okazało w toku argumentacji, w kwestiach definicyjnych kategoria interesu politycznego również nie jest bez znaczenia. Ponadto badanie wykazało, że używanie terminu interes narodowy/państwowość w odniesieniu do działań politycznych, które programowo pokrywają się z działaniami partii rządzącej, stanowi problem. Nie bez znaczenia są programy obecnych decydentów politycznych, które podniosłyby taką kwestię.
Downloads
Published
Issue
Section
License
Redakcja przyjmuje do druku teksty oryginalne, wcześniej niepublikowane. Treść czasopisma jest dostępna na licencji Creative Commons (CC-BY-NC-ND 3.0 PL)
Licencja ta zezwala na wykorzystanie materiałów opublikowanych w czasopiśmie w celach niekomercyjnych np. komentarza, krytyki, informacji, archiwizacji, nauczania lub prowadzenia badań, z poszanowaniem aktualnie obowiązującego prawa autorskiego (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 z poźn. zm.). Zgodnie z wymogami licencji, konieczne jest dokładne podanie źródła cytowania lub parafrazowania oraz zachowanie tekstu w oryginalnej postaci (zakaz tworzenia utworów zależnych).