The Formation of public policy in the field of support for dependent people in Poland
Keywords:
public policy, support for dependent people, aging, care servicesAbstract
W artykule podjęto próbę prześledzenia najważniejszych kwestii związanych z formowaniem polityki publicznej w zakresie wsparcia osób niesamodzielnych w Polsce. Skrótowo omówiono kierunek zmian zachodzących w refleksji teoretycznej dotyczącej kształtowania polityk publicznych. Następnie zaprezentowano konsekwencje wynikające ze zwiększania się liczby osób z ograniczoną sprawnością, wskazując, że kwestia ta stanowi problem publiczny i jest wyraźnie obecna w agendzie polityki publicznej. Zwrócono także uwagę na różnorodność interesariuszy zaangażowanych w proces formowania polityki publicznej, akcentując konieczność uwzględnienia w niej głosu osób niesamodzielnych. Drugą część artykułu poświęcono prezentacji wyników badania z udziałem osób niesamodzielnych i ich opiekunów. W oparciu o uzyskane dane podjęto rozważania nad dostosowaniem zakresu podstawowych czynności wykonywanych przez opiekunów oraz czasu opieki do potrzeb osób niesamodzielnych.
Downloads
Published
Issue
Section
License
Redakcja przyjmuje do druku teksty oryginalne, wcześniej niepublikowane. Treść czasopisma jest dostępna na licencji Creative Commons (CC-BY-NC-ND 3.0 PL)
Licencja ta zezwala na wykorzystanie materiałów opublikowanych w czasopiśmie w celach niekomercyjnych np. komentarza, krytyki, informacji, archiwizacji, nauczania lub prowadzenia badań, z poszanowaniem aktualnie obowiązującego prawa autorskiego (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 z poźn. zm.). Zgodnie z wymogami licencji, konieczne jest dokładne podanie źródła cytowania lub parafrazowania oraz zachowanie tekstu w oryginalnej postaci (zakaz tworzenia utworów zależnych).