Problems of functioning Polish LPG gas market in the context of the ongoing aggression of the Russian Federation against Ukraine
DOI:
https://doi.org/10.24917/20813333.31.7Słowa kluczowe:
dywersyfikacja dostaw, sankcje gospodarcze, bezpieczeństwo energetyczne, rynek LPG, wojna na UkrainieAbstrakt
Rynek LPG w Polsce jest jednym z największych w Unii Europejskiej. Jest to także najbardziej rozwijający się rynek paliw ciekłych w kraju, co jest efektem zarówno atrakcyjnych cen tego paliwa dla odbiorców detalicznych, jak i rosnącej bazy zastosowań tego surowca w innych obszarach gospodarki. Bezpieczeństwo dostaw LPG na polski rynek zmieniła jednak agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, która rozpoczęła się w lutym 2022 roku. W artykule podjęto problematykę, próbując ocenić, czy działania podjęte przez rząd w tym obszarze zapewniły polskiego rynku LPG przed ewentualnym wstrzymaniem importu LPG z Federacji Rosyjskiej. Główną hipotezą pracy w tej sprawie jest twierdzenie, że działania polskich władz w tym zakresie od marca 2022 r. do października 2023 r. pozostają niewystarczające, co w przypadku nagłego zawieszenia handlu tym surowcem pochodzącym z Federacji Rosyjskiej może skutkować znaczącymi zakłóceniami na rynku ze szkodą dla gospodarki i konsumentów. Artykuł składa się z trzech części. Pierwsza z nich informuje o rozwoju rynku LPG w Polsce do 24 lutego 2022 roku. Druga część artykułu charakteryzuje podejście polskich władz do dywersyfikacji kierunków dostaw tego paliwa w okresie luty 2022 – październik 2023. Część trzecia odnosi się do możliwego scenariusza ograniczenia dostaw tego paliwa z Federacji Rosyjskiej w drodze w wyniku objęcia go sankcjami unijnymi lub jednostronną decyzją Kremla w tej sprawie. W tym przypadku analizy teoretyczne i praktyczne oparte na literaturze, oficjalnych komunikatach rządowych, danych statystycznych i doniesieniach medialnych pomogły w uzyskaniu odpowiedzi na postawione w tytule pracy pytanie dotyczące bezpiecznej eksploatacji polskiego gazu skroplonego ( rynku LPG).
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Redakcja przyjmuje do druku teksty oryginalne, wcześniej niepublikowane. Treść czasopisma jest dostępna na licencji Creative Commons (CC-BY-NC-ND 3.0 PL)
Licencja ta zezwala na wykorzystanie materiałów opublikowanych w czasopiśmie w celach niekomercyjnych np. komentarza, krytyki, informacji, archiwizacji, nauczania lub prowadzenia badań, z poszanowaniem aktualnie obowiązującego prawa autorskiego (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 z poźn. zm.). Zgodnie z wymogami licencji, konieczne jest dokładne podanie źródła cytowania lub parafrazowania oraz zachowanie tekstu w oryginalnej postaci (zakaz tworzenia utworów zależnych).